Pazartesi 17 Haz 2019
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style

FİLMİN AĞLANACAK YERİ

MEHMET NURİ YARDIM

Bazı  kitaplar kapağıyla sizi sarar alır bir yerlere götürür. Bazı  kitaplar ise isimleriyle dikkat çekerler. Okuyucu muhtevaya ilk elde sahip olamaz, belki de işlenen konuyu hemen anlayamaz, mevzuya hemen hâkim olamaz tabiatiyle. Hele roman ve hikâye kitaplarında bu bilinmezlik daha da belirgin... Araştırma, inceleme türündeki kitaplar öyle değildir. Onlar isimleriyle kendilerini evvelâ ele verirler.

 Biyografi kitabındaysa zaten hangi şair ve yazar işleniyorsa ismi kapağa taşınıyordur. Dolayısıyla okuyucu çabucak fark eder mevzuu. Ona göre gereken ilgiyi gösterir.
Muhsin Macit’in hâtıra-hikâyelerinden meydana gelen Filmin Ağlanacak Yeri isimli kitabı ise hem adıyla hem de kapağıyla bu önceliğe hak kazanıyor. Kapağa Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmindeki bir kare taşınmış.

Yazar divan edebiyatı uzmanı ve eski Türk edebiyatı profesörü. Şu anda da Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı. Divan edebiyatıyla ilgili ilmî çalışmalarıyla birlikte şiir, hikâye ve denemeleri bugüne kadar muhtelif dergilerde yayımlandı. Çoğunlukla Dergâh dergisinde yer alan bu yazıları  zevkle okuduk. Şiirlerini 2001 yılında Zembil adıyla bir araya getiren Macit, Gelenekten Geleceğe-Modern Türk Şiirinde Geleneğin İzleri eserini  ise 1996’da yayımladı. Divanlardan seçtiği bazı beyit ve mısralar üzerine kaleme aldığı kırk denemeyi ise Kırklar Divanı’nda topladı.

Kitap kamyon şoförlüğüyle edebiyat öğretmenliği arasında gidip gelen bir gencin sıra dışı hikâyesiyle başlıyor. Tam yirmi hikâye var iki kapak arasında. Bu hikâyeler aslında yazarın şahsî hayatından kesitler taşıyor. Ancak Anadolu’nun gizli güzelliklerini gözler önüne seren bu metinlerde yaşı 40’ın üzerinde olan hemen hemen herkes bir parça kendisinden, kendi yaşanmışlıklarından bazı hâtıra kırıntıları buluyor. Müşterek bir Anadolu hayatıdır anlatılan. Yoksulluklar, acılar ve her şeye rağmen keyfe keder bir tatlı huzurdur gözlemlenen. Çocukluk yılları ve oyuncakları, hepimizin az çok hayatında yer etmiş olan sinema serüveni ve kitap okumaları... Doğu ve güneydoğu Anadolu’daki tasvirler zaman zaman mizahî bazen de dramatik ve etkileyici metinler olarak okuru etkiliyor. Anadolu coğrafyasında insanı esas alan ve erdemin hep önde ve üstte tutulduğu bir anlayışın geçmişten günümüze uzanan hikâyesidir Filmin Ağlanacak Yeri. Hele türküler... Yanık türküler, acı ezgiler eşliğinde memleketimizin son kırk yılına doğru hüzünlü bir yolculuktur yaptığımız.

Ninnilerden, Hazreti Ali Cenkleri’ne, kar kış çılgınlıklarından halk ozanlarına, keşiflerden tabiî hayat şartlarına kadar bütünüyle bir sosyal hayat gözlerimizin önünde başarıyla anlatılıyor. Evvelâ üslûp mükemmel. Bu metinler hayattan koparılıp alınmış sahnelerden ibaret. Muhsin Macit, modern hayatın monotonluğundan “Divan Şiiri Muhipleri Cemiyeti” tasavvuruna kadar bir bakıma çocukluğundan itibaren kitapla, kalemle, şiirle ve duyguyla derdi olan bir kişiliği mükemmel bir şekilde bugünün farklı hazları, değişik tutkuları, garip zevkleri olan nesillerine tanıtmayı ve geleceğe bir belge-kişinin minik şahsi arşivini bırakmayı hedefliyor. Sadece insan zevklerinin değil, şehir çehrelerinin de Türkiye’de son 30-40 yılda nasıl çarpıcı bir şekilde değiştiğinin, dönüştüğünün en büyük tezahürlerinden biridir kitap. Sanırım, gelecekte Türkiye’nin geçmiş sosyal, kültürel hayatını beyazperdeye aktarmak isteyenler, Filmin Ağlanacak Yeri’nden çokça yararlanacaklardır.

Muhsin Macit’in şiirli dili, tahkiye sanatındaki üstün başarısı,  önümüze Tanpınar’la başlayan ve günümüze kadar farklı  isimlerle devam eden akademisyen/sanatkâr zincirinin yeni bir halkasını  koyuyor. Aşkı da, hasreti de, vuslatı da, muhabbeti de kısacası bize ait hikâyelerin temel unsurları olan kavram ve duyguları toplu olarak on formalık bir kitapta görmek ve tatmak isteyenler Filmin Ağlanacak Yeri’ni edinmeli ve okumalı. Sahici edebiyat okurlarının, bu kitabı benim gibi iki akşam içinde rahatlıkla bitireceklerinden eminim. Denesinler, pişman olmayacaklar.

İletişim: Timaş Yayınları, Alayköşkü Cad. No: 11 Cağaloğlu / İstanbul Tel: 0212 511 24 24 Faks: 0212 512 40 00 P.K. 50 Sirkeci / İstanbul, internet: www.timas.com.tr

http://www.sanatalemi.net/Default.aspx?durum=haber_oku&id=4027